Își vor alege toți elevii reprezentanții în Consiliile elevilor ori ba?

Marti, 2 Octombrie 2012 | Pareri personale, stiri | 4 comentarii

Grea întrebare, având în vedere Adresa nr. 10907 din 28 septembrie 2012 pe care Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului a trimis-o către inspectoratele școlare județene din țară cu privire la organizarea alegerilor în cadrul Consiliilor școlare, județene și regionale. Această adresă prevede alegerea reprezentanților “acolo unde este cazul”, și nu în toate liceele și colegiile din țară, așa cum s-a întâmplat în ultimii doi ani.

Pe de altă parte, surse din rândul elevilor afirmă că lucrurile sunt “deja stabilite” și că vor avea loc alegeri pentru Consiliul Școlar în absolut toate liceele și colegiile din țară. M-am implicat serios în Consiliului Național al Elevilor timp de doi ani și vă mărturisesc că asta îmi doresc și eu, ca elevii pe care i-am lăsat în urmă să își poată alege reprezentanții anual, așa cum este firesc.

Totuși, ce facem cu metodologia adoptată de curând, care spune că “In urma concursului, candidatii declarati castigatori sunt alesi pe o perioada de 2 ani”?

4 comentarii la “Își vor alege toți elevii reprezentanții în Consiliile elevilor ori ba?”

  1. Alexandru Bajdechi 2 Octombrie 2012 at 18:30 Permalink

    “Art. 64. – Mandatul membrilor Biroului executiv este de maximum 2 an”.

    MÁXIMUM s. n. 1. Limita superioară peste care nu se poate trece; maxim.

    • Kristofer 2 Octombrie 2012 at 18:33 Permalink

      Atunci, in ultimii doi ani de ce au avut loc alegeri in toate liceele si colegiile?

      • Alexandru Bajdechi 2 Octombrie 2012 at 18:34 Permalink

        întrebare retorică :)

  2. Madalin Blidaru 2 Octombrie 2012 at 23:21 Permalink

    Isi vor alege…


Lasa un comentariu