Vineri, 2 Iulie 2010 | Bacau, foto, stiri | 2 comentarii
Cand si-au vazut casele din nou sub asediul apelor, localnicii s-au adunat in mijlocul comunei si au inceput sa protesteze si sa ceara socoteala alesilor. Nemultumirea are la baza inundatiile din 2008. Atunci guvernul Tariceanu le-a promis satenilor marea cu sarea, si anume ca se va construi un dig intre raul Siret si Saucesti, astfel incat sa nu se mai intample ca in 2008. Nici nu a vazut lumina zilei iar proiectul era deja aruncat la cosul de gunoi in iarna anului 2008 de catre guvernul Boc. Cei care au de suferit de pe urma faptului ca nu s-a construit in zona un dig solid sunt locuitorii comunei care acum vor dormi sub cerul liber din cauza incompetentei celor care s-au perindat la conducere.
Sute de oameni au ramas pe drumuri dupa ce viitura de pe raul Siret a lovit azi dimineata in jurul orei 10:30 Saucestiul (jud. Bacau). Zeci de case sunt acum sub ape. Daca la orele diminetii inundatiile nu erau insemnate, dupa-amiaza raul a ajuns pana in centrul comunei Saucesti, inundand, pe langa zeci de gospodarii, si primaria din localitate.
Primarul comunei nu a fost gasit de localnici, iar premierul Emil Boc a ocolit multimea furioasa, ponoasele fiind trase pana la urma cand de subprefectul Scripat, cand de viceprimarul Saucestiului. Satenii au incercat sa intre cu forta in primarie dar nu au reusit. Acestia au fost calmati cu greu de preotul din sat. In zona sunt numeroase forte de ordine si ONG-uri care incearca sa ajute sinistratii. Acestia vor primi apa, alimente, corturi unde sa doarma si poate si niste haine. Jos puteti vedea multe fotografii de la fata locului, cateva dintre ele chiar impresionante, iar mai tarziu niste imagini video spectaculoase.
Search
Articole Recente
- Start înverzirii Bacăului! Consiliul Local a aprobat regulamentul spațiilor verzi la care am lucrat în ultimele luni
- Ședința Consiliului Local Bacău din 31 ianuarie 2023 (rezumatul proiectelor)
- Amendament de 42,2 milioane de lei aprobat pentru un buget local al responsabilității
- Ședința Consiliului Local Bacău din 26 ianuarie 2023 (rezumatul proiectelor)
- Ședința Consiliului Local Bacău din 17 ianuarie 2023 (rezumatul proiectelor)
Comentarii recente
- Kristofer on Ședința Consiliului Local Bacău din 17 ianuarie 2023 (rezumatul proiectelor)
- Otily on Ședința Consiliului Local Bacău din 17 ianuarie 2023 (rezumatul proiectelor)
- Croxx on DNA Bacău intră cu trimiteri în judecată în neregulile de la Taxe și Impozite Locale
- Kristofer on Regulamentul pentru spațiile verzi, cadoul de Moș Crăciun din partea Consiliului Local?
- Bogdan on Regulamentul pentru spațiile verzi, cadoul de Moș Crăciun din partea Consiliului Local?
- Tudor P. on Somație pentru edilul Bacăului: să nu mai țină pe loc reglementarea și dezvoltarea spațiilor verzi!
- Ifrim on Ședința Consiliului Local Bacău din 31 octombrie 2022 (rezumatul proiectelor)
- George on Ședința Consiliului Local Bacău din 31 octombrie 2022 (rezumatul proiectelor)
- Robert on Primul heliport din municipiul Bacău a fost inaugurat astăzi la Spitalul Județean
- Alinuuu on După doi ani în care s-a uitat la ea, o.s.p. Viziteu vrea 1 milion de euro ca să consolideze Groapa polivalentă
Am urmarit materialele vide.Ince cel ami scur tipm daca nu se va face ceva,lumea ii va nimici.La propriu.SI pe primar si pe prefect si pe mama mamelor !
MERITA PUSA O BOMBA LA COTROCENI ,IAR CEI CARE SCAPA SA FIE LINSATI!!!
EU ASA AS FACE ,DAR NU AM BANI NICI DE TRECUT STRADA…….