Programul ID Fest 2016 – un festival cât un carnaval

Sambata, 9 Iulie 2016 | Bacau, Tineret | Comenteaza

Ieri, în ședința extraordinară a Consiliului Local Bacău, am aprobat în unanimitate susținerea ID Fest 2016 cu suma de 40.500 lei de la bugetul local.

Mă bucur că am ocazia de a pune umărul la sprijinirea acestui festival care îmi place la nebunie, pe care an de an l-am relatat pe larg aici, pe blog, și care deja nu mai are nevoie de prea multă prezentare, mai ales printre tineri.

Totuși, trebuie să știți că ediția din acest an a Festivalului Național de Teatru pentru Tineri “ID Fest”, care poartă numărul 17, începe mâine și ține 10 zile, până pe 19 iulie. În această perioadă vom vedea pe scena Teatrului Municipal Bacovia 250 de tineri pasionați de arta teatrală din toată țara, 13 trupe, 8 one man show-uri, 6 scenarii originale (scrise de adolescenții din competiție), 4 spectacole invitate, cot la cot cu juriul format din nume precum Coca Bloos, Isabela Neamțu, Horia Suru, Doru Mareș și, pentru prima dată

Nu vor lipsi din program nici obișnuitele Searching for ID (cu momentele pregătite între trupe) și Noaptea în Teatru (cu atelierele susținute de formatorii festivalului), la pachet cu workshopurile pregătite de traineri, studenți și absolvenți ai facultăților de profil din țară: Voicu Aniței, Doina Antohi, Vlad Bălan, Bianca Babașa, Andrei Bibire, Minodora Broscoi, Eduard Burghelea, Mădălin Hîncu, Ștefan Huluba, Cristina Juncu, Adi Loțcu, Andreea Lăcătuș, Silvana Mihai, Maria Negoiță, Catinca Nistor, Irina Ștefan, Alexandru Voicu, Veliko Velikov.

Programul ID Fest 2016

DUMINICĂ, 10 iulie:

  • 20:00: Ceremonia de deschidere
  • 22:00: Casino party @ Club The One

LUNI, 11 iulie:

  • 20:00: spectacol Avioane de Hârtie;

MARȚI, 12 iulie:

  • 20:00: spectacol Ich Bin Ophelia;
  • 22:00: Glow party @ The Stage.

MIERCURI, 13 iulie:

  • 20:00: spectacolul invitat „LUNGS”, de Duncan Mcmillan (Coompania VANNER Collective, în colaborare cu Teatru LUNI de la Green Hours)

JOI, 14 iulie:

  • 10:00: trupa A.C.T. (Bacău) „Spectatorul condamnat la moarte”, de Matei Vișniec
  • 12:00: trupa In The Spot (Bacău) “Pe aici nu se trece. Stradă închisă pentru reparaţii”, după Cristina Iancu
  • 15:00: trupa Transparency (Bacău) „Harap- Albuș”, de Luiza Dabija
  • 17:00: trupa Teatrul PI (Suceava) „Cercul poeților dispăruți”, după filmul lui Peter Weir și Bob Schulman
  • 20:00: spectacolul invitat „Amadeus”, de Peter Shafer (clasa conf.univ.dr Ion Mircioagă (Arta Regizorului de Teatru, Anul III, UNATC, București), în regia Iuliei Grigoriu.

VINERI, 15 iulie:

  • 1o:00: trupa Atelierul de Teatru (Botoșani) „Un spectacol pamfomatic”, de Anamaria Codiță
  • 12:00: trupa The Knockers (Suceava) „Colecția”, după Iorestina Florea
  • 15:00: Heavenly Hell (Timișoara) “OZ”, după  L. Frank Baum
  • 20:30: spectacol Norway Today

SÂMBĂTĂ, 16 iulie:

  • 10:00: trupa Nobody’s Group (Bacău) „Circus Olympus”, după Lindsay Price
  • 12:00: trupa AICI (Constanța) “Deșteptarea primăverii”, după Frank Wedekind
  • 15:00: trupa Victoria Art (București) “Break The Wall”, spectacol original
  • 20:00: spectacol Nopți Albe

DUMINICĂ, 17 iulie:

  • 10:00: trupa The Hooleelogans (Timișoara) „Cerere în căsătorie”, de A.P.Cehov
  • 12:00: trupa Drama Club (Botoșani) „Împăratul muştelor”, după William Golding
  • 15:00: trupa Brainstorming (București) “The Breakfast Club”, bazat pe un film de John Hughes
  • 20:00: spectacol Treapta a Noua

LUNI, 18 iulie

  • 16:00: Searching for I.D.
  • 20:00: spectacolul invitat „Poezia visului”, de Miriam Răducanu, cu Lari Giorgescu @ Teatrul Bacovia
  • 20:00: spectacol invitat – show de improvizație cu trupa Backstage Boys @ Berăria cu Noroc
  • 20:00: pool party @ Club Principe

MARȚI, 19 iulie:

  • 9:00: one man show Mara Oprea „Medeea Redux”, de Neil La Butte
  • 10:00: one man show Șerban Melnic “București-Constanța”, text original
  • 11:00: one man show Tudor Nicorici “Gabriel”, de Dumitru Georgescu
  • 12:00: one man show Maria Moroșan, de Elise Wilk
  • 14:00: one man show Cristine Hambaseanu, de Claire Castillon
  • 15:00: one man show Constantin Grigorescu, “Despre cochilii și clești”, adaptare după Alessandro Boffa
  • 16:00: one man show Bianca Trandafir, “Da, sunt nebună”, text original
  • 17:00: one man show Alexandru Ivănoiu, “Fiicei mele”, text original
  • 20:00: haunted house party @ The Stage

Voi completa programul cu festivitatea de premiere, Searching for ID și Noaptea în Teatru atunci când voi afla aceste informații. Done.

Intrarea la toate spectacolele este liberă! Accesul la toate spectacolele invitate este deasemenea gratuit, dar se face pe bază de rezervare telefonică (0723 378 300 și 0756 304 105). În cazul spectacolelor care necesită rezervare, locurile rămase libere vor fi distribuite la fața locului în funcție de ordinea sosirii.

Festivalul este organizat exclusiv de cei peste 50 de voluntari liceeni ai Asociației Ingenios Drama

idfest_2016

Parteneri: Primăria Municipiului Bacău; Teatrul Municipal Bacovia; Colegiul Tehnic de Comunicaţii „N.V. Karpen” Bacău; Logotip Print & Graphics; Berăria cu Noroc; Leo Alpha Young & Smart Club Bacău; Club The Stage; Praktiker; Asociația Oblio; Café du Théâtre Bacău; Club Principe; Cafeneaua Bliss Coffee.

Sponsor de tradiție: Grafit Invest.

Sponsori: Agricola International; Aqua Carpatica; UniCredit Bank; Banca Comercială Română; The One Caffe & Club; Pambac; Selgros Cash & Carry; Autobild Service Auto Multimarcă; CLD Wit; TCE 3 Brazi; Luca; CAR Prietenia-IFN; Galeriile Karo; Aerostar S.A; Zip Print; Pensiunea Studio; Beauty Palace by Floarea de Colț; Moldoglass; Salon Loredana Tigler Koncept; Arena Fitness Club; Flando Copy Center; Ro-Ma Food Impex; Sephora; Mini Brezel; Mineli Boutique; Orange; Sisters’ Grill Bacău; Restaurant 10 Tavoli; Planet Burger; Florida Service Auto; The Summer Experience.

Parteneri media: Deșteptarea, Yorick.ro; LiterNet.ro; Radio Guerrilla; Kristofer.ro; Suplimentul de Cultură; ȘapteSeri; SUB25.ro; Plic, o revistă; DissolvedMagazine.com; Umblat.ro; Bacău.Net; stiriong.ro.

Lasa un comentariu