Joi, 24 Octombrie 2013 | Bacau | 5 comentarii
Elevii, profesorii și directorii sunt sigur că au observat-o: săptămâna aceasta, în liceele din toată țara este campanie electorală. Elevii care vor să își reprezinte colegii și care candidează pentru funcțiile din Consiliile Școlare ale Elevilor încearcă, sub diferite forme, să se promoveze și să îi convingă pe ceilalți că merită să fie votați săptămâna viitoare, când se vor desfășura alegerile. Sunt senior, am promovat alegerile în toată țara, i-am încurajat pe elevi să candideze și le-am explicat și de ce e bine să o facă. Acum, monitorizez procesul electoral din școli și încerc, în limita timpului disponibil, să îi ajut pe Bogdan și echipa sa din CJE Bacău să organizeze alegeri corecte și transparente în toate liceele din județ. În primul rând, vorbim despre un exercițiu democratic. Ce vreau să spun este că aceste alegeri sunt foarte importante pentru cultura civică a elevilor. N-am voie să mă implic în promovarea candidaților, a prietenilor mei. Totuși, nu scrie nicăieri că nu pot să vă arăt cele mai reușite, frumoase și pertinente afișe electorale ale celor care candidează în liceele băcăuane. Andreea Sînziana Nechita @ C.N. “Gh. Vrănceanu”. Și-a construit o echipă, a pus-o pe afiș, iar împreună au identificat și câteva valori care îi unesc. Au și event pe Facebook. Vlad Nicoară @ C.T. “Dimitrie Ghika” Comănești are un slogan care îmi place foarte mult, ce merge direct pe reprezentare: alături de voi, pentru voi! Colegul blogger Tiberiu Manole vrea un C.N. “Vasile Alecsandri” unit și deschis la dialog. Glumind puțin, Otilia Mitrofan are cel mai generos afiș. Ea își dorește schimbări în C. T. C. “N. V. Karpen”. Leon Roxana @ C.T. “Anghel Saligny”. Cu toții știți mesajele care încep cu Keep calm and… Andra Elena Caloianu pe asta mizează pentru C.N. Pedagogic “Ștefan cel Mare”. Ce-mi place la afișul Mariei Mare, care candidează la C.N. “Ferdinand I”, este în primul rând zâmbetul larg și călduros, plus prezența siglei liceului. Delia Lepădatu are un mesaj extrem de simplu pentru cei din C.N. de Artă “George Apostu”. Succes tuturor! PS: dacă aveți sau ați văzut și alte afișe faine, nu ezitați să mi le arătați. Dacă îmi plac, le postez.
Search
Articole Recente
- Ziua Culturii Naționale la Teatrul Municipal Bacovia și cele 4 momente ce merită remarcate
- Reparații curente la iluminatul public din Bacău
- Ședința Consiliului Local Bacău din 11 ianuarie 2021 (rezumatul proiectelor)
- Burse pentru peste 10 mii de elevi care învață în municipiul Bacău
- Toată comunitatea trebuie să aibă un cuvânt de spus în privința directorilor de școli, nu doar profesorii
Comentarii recente
- Q on Reparații curente la iluminatul public din Bacău
- Kristofer on 2021. Play!
- Petcu Constantin on 2021. Play!
- Stan on Transparență totală: absolut toate contractele și cheltuielile vor fi publicate pe site-ul Primăriei Bacău
- Kristofer on Ședința Consiliului Local Bacău din 18 decembrie 2020 (rezumatul proiectelor)
- Iorga stefania alexandea on Transparență totală: absolut toate contractele și cheltuielile vor fi publicate pe site-ul Primăriei Bacău
- Stan on Ședința Consiliului Local Bacău din 18 decembrie 2020 (rezumatul proiectelor)
- Kristofer on Ședința Consiliului Local Bacău din 18 decembrie 2020 (rezumatul proiectelor)
- stan on Ședința Consiliului Local Bacău din 18 decembrie 2020 (rezumatul proiectelor)
- Diegis on Istorie Radio Deea
dar ce armata de gagici iti faci acolo in Bc… si ele ce dau in schimb?
Sanziiii! 😀 succes! :*
UTC-isti, UTC-isti peste tot.
Daca sunteti profesor si ganditi asa, e grav. Atat pentru dvs., dar mai ales pentru elevii dvs.
Doaua sugestii:
1.Faceti cat mai multe fantani(sipote,cismele)in locurile aglomerate(piete,targuri gari ,sali de sport stadioane ,inclusiv printre blocuri etc..)sa putem bea 2 l de apa zilnic fara sa umblam cu stlicla legata de gat.
2.Inventariati blocurile supraetajate si aducetile la forma initiala,(pericol la incendii,cutremure,slabeste rezistenta cladirii etc..